Målgrupp
Logopeder, pedagoger, psykologer (eller annan lämplig utbildning) med god kunskap om och erfarenheter av att arbeta med barn som har kommunikationssvårigheter. KOMiTID-interventionen ska ledas av två personal varav en logoped.
Innehåll
KomiTid vägledarutbildning pågår under 3 dagar. På dag 1 och 2 rekommenderar vi att delta på plats, men det finns även möjlighet att delta digitalt. Dag 3 är på plats ca 1-2 månader senare. Mellan dag 2 och dag 3 förväntas du genomföra två uppgifter som redovisas i grupp.
Innehåll:
- Aktuell forskning avseende kommunikationsutveckling, AKK och tidig intervention.
- Genomgång av innehållet i föräldrautbildningen
- Genomgång av hemsida med material till föräldrautbildningen
- Övning i att vägleda föräldrar, förmedla kunskap i grupp och att leda gruppsamtal
Anmälan
Anmälan görs via Dart – specialistenhet för kommunikationsstöd och digital delaktighet.
Förberedelser
AKKtivs insatser är baserade på aktuell teori om kommunikations- och språkutveckling samt senaste evidensen om kommunikationsintervention och AKK. Det är av största vikt att du som blivande vägledare förbereder dig genom att inhämta kunskap inom området.
I länken nedan finns information om hur du förbereder dig inför vägledarutbildningen.